Euroopan komission puheenjohtaja Jean-Claude Juncker sanoi tiistaina, että Brexit on ollut “ajan ja energian tuhlaamista”.
Hän kertoi EU:n edustajakokoukselle Strasbourgissa, että se voi hyväksyä viime viikolla Lontoon kanssa solmitun Brexit-sopimuksen vasta sen jälkeen, kun Ison-Britannian parlamentti on sen hyväksynyt, Reuters kertoi.
Juncker on toistuvasti sanonut, että hän pahoittelee Ison-Britannian päätöstä poistua EU:sta. “Minusta on ollut tuskallista käyttää niin paljon tätä toimeksiantoa käsittelemään Brexitiä, kun olen ajatellut vain sitä, mitä tämä unioni voisi tehdä paremmin kansalaistensa hyväksi”, hän sanoi.
Britannian pääministeri Boris Johnson joutuu tiistaina kohtaamaan parlamentissa kaksi keskeistä Brexit äänestystä, jotka päättävät, pystyykö hän toteuttamaan lupauksensa johtaa Britannian poistumisen EU:sta vain yhdeksän päivän kuluessa.
RT
More Stories
Katso Hevosalan Somegaalan 2021 voittajat ja kaikki tulokset
Teemu Asunmaa on voittanut WRC3-luokan WRC Arctic Rally Finlandissa
Mikko Heikkilä WRC-rallidebyytissään luokkansa kolmas