Site icon OhoTV Suomi

Verge Motorcycles OÜ:n taloudellinen kaaos Yle:n artikkelissa – vertailu virallisiin tietoihin

Johdanto

Yle julkaisi artikkelin otsikolla ”Donut Labin ihmeakun lanseeraukseen liittyvän Verge Motorcyclesin tilintarkastus paljasti kaaoksen”, jossa kuvataan Verge Motorcycles OÜ:n (Eestin tytäryhtiö suomalaisesta Verge Motorcycles Oy:stä) taloudellisia ongelmia vuoden 2024 tilinpäätöksen perusteella. Artikkeli korostaa tilintarkastuksen paljastamia puutteita, kuten puuttuvia laskuja, varastohallinnan ongelmia ja todentamattomia kehityskuluja. Artikkeli yhdistää nämä myös Donut Labin kiinteäelektrolyyttiakun kaupallistamiseen.

Tässä artikkelissa tiivistän Yle:n väitteet ja vertaan niitä virallisiin tietoihin Inforegister.ee-sivustolta sekä liitteenä oleviin tilinpäätöksiin vuosilta 2023 ja 2024. Huomioin käyttäjän mainitseman seikan: Eestissä tilintarkastus (tai tarkempi katselmus) on usein vapaaehtoista pienille yhtiöille, ellei tiettyjä rajoja ylitetä tai valtiota vaadita (esim. negatiivinen tase). Tämä herättää kysymyksen, miksi yhtiö olisi tilannut tarkastuksen, jos dokumentaatiota puuttuu – mahdollisesti uskottavuuden vuoksi tai rahoituksen hakemiseen.

Yle:n artikkelin keskeiset väitteet

Yle:n artikkeli perustuu Verge Motorcycles OÜ:n vuoden 2024 tilinpäätöksen tilintarkastukseen, jonka teki PricewaterhouseCoopers (PwC). Keskeiset kohdat:

Artikkeli maalaa kuvaa kaaoksesta, jossa yhtiön kirjanpito on sekaisin, mikä kyseenalaistaa koko toiminnan uskottavuuden.

Vertailu virallisiin tietoihin

Vertaan Yle:n väitteitä Inforegisterin tietoihin ja liitteenä oleviin tilinpäätöksiin (Verge_Motorcycles_OU-aruanne_2023.pdf ja _2024.pdf). Tilinpäätökset ovat Eestin virallisia raportteja, jotka on toimitettu myöhässä (2025), mikä johti sakkoja ja varoituksia. Inforegister vahvistaa tiedot ja listaa PwC:n tarkastajaksi vuodesta 2025 alkaen (vuoden 2024 raportille).

Taloudelliset luvut – täydellinen yhteensopivuus

Yle:n mainitsemat luvut vastaavat täsmälleen tilinpäätöksiä ja Inforegisteriä:

VuosiLiikevaihto (EUR)Tappio (EUR)Oma pääoma (EUR)Varat yhteensä (EUR)Velat yhteensä (EUR)
202397 616-8 974 1812 118 9515 530 7673 411 816
20241 048 163-10 723 6721 884 6157 038 4805 153 865

Inforegister ennustaa vuodelle 2025 liikevaihtoa 1,26 miljoonaa euroa, tappiota -2,45 miljoonaa ja negatiivista omaa pääomaa (-568 366 euroa), mikä viittaa heikkenevään tilanteeseen.

Tilintarkastus – ei täyttä auditointia, vaan katselmus puutteineen

Yle puhuu ”tilintarkastuksesta” (audit), mutta tilinpäätöksissä kyse on ”ülevaatus” (review/katselmus), joka on kevyempi menettely ISRE 2400 -standardin mukaan. Se antaa rajallisen varmuuden, ei täyttä auditointia.

Käyttäjän huomio tilintarkastuksesta: Eestissä pienille yhtiöille (kuten Verge, liikevaihto alle rajoja) auditointi on vapaaehtoista, ellei oma pääoma negatiivinen tai muita ehtoja. Verge:n oma pääoma on positiivinen (vaikkakin laskeva), joten tarkastus lienee tilattu vapaaehtoisesti – ehkä rahoittajien vaatimuksesta tai uskottavuuden parantamiseksi. Yle:n väite puuttuvista papereista pitää paikkansa, mutta miksi tilata tarkastus? Mahdollisesti yhtiö luuli saavansa puhtaat paperit, tai se oli edellytys rahoitukselle/emoyhtiölle. Inforegister näyttää sakkoja myöhäisistä raporteista (esim. 2024: varoitus 19.7.2024, sakko 2.9.2024), mikä viittaa hallinnollisiin ongelmiin.

Muut havainnot

Johtopäätös

Yle:n artikkeli on pääosin tarkka: taloudelliset luvut ja tarkastuksen puutteet vastaavat tilinpäätöksiä. Kaaos kirjanpidossa on todellinen, mikä herättää huolta jatkuvuudesta ja vaikuttaa Donut Labin akkuprojektiin. Kuitenkin ”tilintarkastus” on liioiteltu – kyse on kevyemmästä katselmuksesta, joka tilattiin vapaaehtoisesti huolimatta puutteista. Tämä voi olla strateginen valinta rahoituksen saamiseksi, vaikka tuloksena olikin kielteinen lausunto. Inforegister vahvistaa yhtiön olevan rekisteröity ja raportoivan, mutta myöhästyneesti, eikä siinä ole merkkejä petoksesta – vain hallinnollisia haasteita. Jos yhtiö jatkaa, 2025 ennuste viittaa lisähaasteisiin. Suosittelen seuraamaan virallisia rekistereitä tulevista päivityksistä.

Exit mobile version