Site icon OhoTV Suomi

Lähi-idän maat lähes tyhjät ilmatorjuntaohjuksista – Iranin sodan seurauksena varastot tyhjenevät ennätysvauhtia

Kirjoittanut Max Thompson OHO Media – Sotilaallinen analyysi 6. maaliskuuta 2026

Lähi-idän sota on edennyt kriittiseen vaiheeseen: useat Persianlahden maat ja Israel ovat lähes tyhjentäneet ilmatorjuntaohjustensa varastot kuuden päivän aikana. Iranin massiiviset ohjus- ja droonihyökkäykset ovat pakottaneet liittolaiset käyttämään ohjuksia valtavia määriä, ja uusia toimituksia ei saada riittävästi. Useissa maissa ilmatorjunta on jo kriittisessä tilassa – monet ohjukset pääsevät läpi, vaikka torjuntoja tehdäänkin vielä.

Varastojen tilanne maakohtaisesti (päivitetty 6.3.2026)

Miksi ohjukset pääsevät läpi?

  1. Kulutus ylittää tuotannon – Yhdysvallat tuottaa Patriot-ohjuksia noin 500 kpl vuodessa – sota kuluttaa niitä satoja viikossa. Israelin Arrow- ja David’s Sling -ohjusten tuotanto on vielä hitaampaa.
  2. Iranin hyökkäysten määrä – Iran on ampunut satoja ballistisia ohjuksia ja tuhansia drooneja. Yksi suuri salpa vaatii 10–30 interceptor-ohjusta torjumiseen – varastot eivät kestä.
  3. Logistiikka ja toimitusketjut – Hormuzin salmen osittainen sulkeminen hidastaa toimituksia. Monet kuljetusalukset ovat peruuttaneet reitit, ja tuotantolaitokset Yhdysvalloissa eivät pysty kiihdyttämään riittävän nopeasti.

Seuraukset

Iranin sotilasjohto on jo kommentoinut: ”Heidän ohjustankkinsa tyhjenevät ennen meidän omiamme.” Näyttää siltä, että heillä saattaa olla oikeassa – ja Lähi-idän ilmatorjunta voi romahtaa viikkojen sisällä, jos uusia toimituksia ei saada.

Mitä mieltä olet? Onko Persianlahden ja Israelin ilmatorjunta romahtamassa pian? Vai ehtivätkö Yhdysvallat ja liittolaiset täydentää varastot ajoissa?

Exit mobile version