Helsingin Kaupunginteatteri siirtää kevätnäytäntökauden alkua maaliskuulle turvatakseen tulevat ensi-iltansa. Esitystoiminta perutaan helmikuulta, mutta maaliskuussa on luvassa huikea viiden ensi-illan rypäs.
Kaupunginteatterin kevätkauden ensi-iltaputken aloittaa studio Pasilassa nähtävä kolmen tanssiteoksen yhteisilta Kolme teosta kontaktista 2. maaliskuuta. Myös alun perin tammi-helmikuulle suunnitellut ensi-illat nähdään maaliskuun ohjelmiostossa.
– Epidemiatilanne on pitkittyessään heikentänyt Kaupunginteatterin taloutta voimakkaasti. Jotta voimme turvata tulevat ensi-illat ja teatterin toiminnan myös tulevaisuudessa, joudumme perumaan esitystoimintamme 28.2.2022 saakka, sanoo teatterinjohtaja Kari Arffman tiedotteessa.
Esitysten peruuntuminen aiheuttaa muutoksia myös loppukevään esityskalenteriin. Aikuisille suunnatun Muumi-näytelmän Kris och katastrof i Mumindalen ja Tatu ja Patu Helsingissä -musiikkinäytelmän esitykset siirtyvät syksylle 2022. Gravity-tanssiteoksen kevään esitykset joudutaan perumaan kokonaan.
Teatteri on peruutuksiin ja muutoksiin liittyen yhteydessä lippuja varanneisiin ja ostaneisiin asiakkaisiin.
Lähde: Helsingin Kaupunginteatteri
Jatka lukemista
Viisi tapaa parantaa verkkosivujen latausnopeutta
Teatraalista metallia soittava ENDLESS EXAM julkaisi debyyttialbuminsa!
Yhdellä kortilla kotimaan suosikkikohteet ja yllättävimmät nähtävyydet – katso 30 vinkkiä kesälomaan