OhoTV Suomi

Jokainen hetki on liven arvoinen

Signature: L94zVBXR++rUyrsF2f6V81tE6u0NliV1Ok00cU1tx/zXMhuvvnTNsvbBpqtEWt22M071i1USBhUXbW6T+fugou9A6KDuowESYCFNm+/KsNr7GLMGseuNqb1UJLnYSPKA/jRzDEytrAQbMx2fHC8RwzL5aEpp2Ei3kvSZilecOJ2db43q00+OMDm7FtkSX0KUelditUeXuraEqLJqD2aG/ybaq5phtBPM9W1GnEMgjKieHHPizrplO0HNM+k8bRGj

Kaksi Nato-maata ylitti punaisen viivan Ukrainan sodassa

Britannia ja Romania liittyvät suoraan taisteluun Venäjää vastaan – Britannian Eurofighterit ampuivat alas venäläisiä drooneja

OHO Media International Max Thompson 28. huhtikuuta 2026

Ukrainan sodassa tapahtui vakava eskalaatio: kaksi Nato-maata – Britannia ja Romania – ovat ensimmäistä kertaa osallistuneet suoraan taisteluun Venäjän joukkoja vastaan.

  1. huhtikuuta 2026 varhain aamulla kaksi Britannian kuninkaallisten ilmavoimien (RAF) Eurofighter Typhoon -hävittäjää, jotka operoivat Romanian ilmatukikohdasta osana Naton vahvennettua ilmavalvontaa, saivat käskyn torjua venäläisiä hyökkäysdrooneja Ukrainan rajan läheisyydessä.

Romanian puolustusministeriön ja useiden sotilaallisten lähteiden mukaan brittiläiset hävittäjät havaitsivat droonit tutkaillaan ja ampuvat ne alas. Tämä on ensimmäinen kerta, kun Nato-maiden hävittäjät ovat ampuneet alas venäläisiä lennokkeja tässä sodassa.

Mitä tapahtui:

  • Venäjä laukaisi massiivisen ohjus- ja droonihyökkäyksen Ukrainaa vastaan.
  • Useita venäläisiä drooneja lensi Romanian ilmatilan läheisyyteen Tonavan rajaseudulla.
  • Britannian Eurofighterit ampuivat ainakin yhden (mahdollisesti useampia) droonin alas.

Tämä toiminta tarkoittaa, että Britannia ja Romania ovat siirtyneet pelkästä tuesta aktiiviseen taisteluun Venäjää vastaan – merkittävä kynnys sodan historiassa.

Miksi tämä on tärkeää:

  • Tähän asti Nato-maat ovat välttäneet suoraa aseellista toimintaa Venäjää vastaan välttääkseen laajemman sodan.
  • Britannian Eurofighterien käyttö Romanian alueelta osoittaa, että molemmat maat ovat valmiita puolustamaan Nato-ilmatilaa asein.
  • Romania on kärsinyt toistuvista venäläisistä droonien ilmatilaloukkauksista.
  • Britannia on nyt siirtynyt Ukrainan tukemisesta suoraan Venäjän aseiden tuhoamiseen.

Venäjä on tuominnut tapauksen “Naton aggressioksi” ja “suoraksi hyökkäykseksi venäläisiä joukkoja vastaan”.

Länsimaat kuvailevat tapahtumaa “puolustuksellisena toimenpiteenä”, mutta sotilasanalyytikot pitävät sitä merkittävänä eskalaationa.

Max Thompsonin kommentti: Tämä ei ole enää pelkkää välillistä tukea. Kaksi Nato-maata on nyt ampunut asein Venäjää vastaan. Kysymys, jota kaikki kysyvät: miten Moskova vastaa?

Seuraan tilannetta tiiviisti.

Lähteet (tarkistettu 28.4.2026):

  • Romanian puolustusministeriö
  • Britannian puolustusministeriö
  • The Aviationist, The Guardian, Reuters, Digi24, Biziday