Promokuva: Kari Kerosalo (Instagram: @lonkerosal)
Oululainen Death’s-Head and the Space Allusion julkaisee toisen studioalbuminsa myöhemmin tänä vuonna Inverse Recordsin kautta. Ensimmäiseksi singlelohkaisuksi valikoitui kappale nimeltä The Son of Shahar ja lyriikkavideo on nähtävissä täällä: https://youtu.be/Qsxnbe0rM1o
Kitaristi Antza Talala kommentoi:
”Death-Head And The Space Allusionin toinen albumi sisältää 7 biisiä, mistä mikä tahansa biisi olisi käynyt ensimmäiseksi single -julkaisuksi. Levyn viimeinen biisi tosin kestää melkein sen 10min, joten siinä olisi ehkä ollut turhan paljon pureskeltavaa.
The Son of Shahar on raskas, rento keskitempoinen, mikä tuntui olevan sopiva biisi lyödä ulos ensimmäisenä maistiaisena. Sanoituksellisesti lyhyestä virsi kaunis. Kun tämä maailman meno vaikuttaa tällähetkellä olevan aika hulvatonta, eikä Jeesuksen toista tulemista lupauksista huolimatta tunnu tulevan, silloin voisi hätiin kutsua vaikka Sarastuksen Pojan, ja tsekattais millaisia ajatuksia häneltä irtoaisi.
Jos totta puhutaan, sanoitusten taustalla saattaa myös olla ihan ihmisen/ihmisten käyttäytymismalleihin perustava ajatus, mutta jokainen tehkööt omat johtopäätelmät kun kappaletta kuuntelee. Tietynlaiset ihmiset ehkä tarvitsevat tietynlaista Valonkantajaa elämäänsä. Pirteä kesäbiisi siis!”
KUUNTELE The Son of Shahar single suoratoistopalveluissa: https://push.fm/fl/dhatsa-shahar
BIOGRAFIA:
DEATH’S-HEAD AND THE SPACE ALLUSION on Oulussa vuonna 2016 perustettu bändi, joka on yhdistelmä melodioita, metallia ja puhtaita lauluja. Bändi julkaisi ’The Counterbalance’ nimeä kantavan debyyttialbuminsa vuonna 2019. Toinen albumi tulee näkemään päivänvalon vuonna 2023, mutta sitä ennen luvassa on muutama singlemaistiainen.
Tällä omaperäisesti nimetyllä bändillä on mielenkiintoinen tapa lisätä musiikkiinsa melodioita, metallia ja rockin raivoavaa henkeä kitarasooloillaan, ja kaikki tämä vielä progressiivisella otteella.
Yhtyeen musiikissa kuullaan tuttuja 80-luvun tunnelmia ja fiiliksiä, joista on kiittäminen suuresta määrästä koskettimia heidän kappaleissaan.
Bändissä on jäseniä useista tunnetuista bändeistä, kuten To/Die/For, Burning Point, Antipope ja Downstone.
DEATH’S-HEAD AND THE SPACE ALLUSION on hieno, uudenlainen modernin kuuloinen bändi, jossa voi kuulla rohkeita vaikutteita 80-luvulta. Tämä erinomainen metallipaletti tuodaan loistavasti esiin ’The Counterbalance’ -debyyttialbumilla. Tuleva toinen albumi jatkaa samalla polulla!
Death’s-Head And Space Allusion – The Son of Shahar
ISRC-koodi: FI-DHS-22-00017
Sävellys ja sanoitus: Antza Talala
Singlen kansi: Petri Lampela
Kokoonpano:
Valtteri Virolainen – laulu
Antza Talala – kitarat
Aleksi Mäkelä – kitarat
Juho Rikberg – basso
Jussi Ontero – rummut
LINKIT:
Jatka lukemista
Melankolian sulatusuuni – Violet Sin julkaisee uutta musiikkia
Beyond the Sun – Death’s-Head And The Space Allusion on julkaissut toisen singlen myöhemmin tänä vuonna julkaistavalta kakkosalbumiltaan
Espoolainen Sludge-jyrä Earthblood julkaisi musiikkivideon ja EP:n Primal Fury!